KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Pronásledování KSČ na Nymbursku po okupaci v březnu 1939

    Po Mnichovské dohodě Československá vláda generála Syrového 20. 10. 1938 zakázala činnost KSČ. Byly provedeny domovní prohlídky v bytech funkcionářů strany a začalo sledování jejich činnosti. KSČ pracovala dál v ilegalitě.

    Němci po obsazení našeho území v noci z 14. na 15. 3. 1939 hned dne 16. 3. 1939 spustili akci Gitter, česky „Mříže“. Bylo zatčeno 4639 komunistů. Jednalo se o vyloženě protikomunistickou akci rozšířenou i na německé emigranty, marxisty a anarchisty. Akce je měla zastrašit a odvést od další práce. Na nymburském okrese akce proběhla v Nymburce, Poděbradech, Městci Králové, Sadské, Lysé nad Labem a dalších místech.

    V samotném Nymburce v ranních hodinách15. Března 1939 obdržel okresní úřad v Nymburce od velitelství četnické stanice fonogram zemského úřadu v Praze (číslo 270). V něm bylo uvedeno, že toho dne v 6 hodin obsadí říšsko německé vojsko všemi směry naše území. Na okupaci reagovala ilegální KSČ prohlášením již stejný den, kdy slovy „My, čeští komunisté, kteří jsme učinili vše, aby národ byl uchráněn nynějšího údělu, před tváří národa vystupujeme a prohlašujeme, že chceme stát oddaně a neohroženě v prvních řadách národního odboje za obnovu plné svobody a samostatnosti!

     

    Dne 16. března v dopise č.j. 278 rozeslal okresní hejtman, rada politické správy okresního úřadu v Nymburce Hesoun, všem četnickým stanicím v okrese přípis, aby okamžitě zařídily co nejrozsáhlejší pátrání po všech osobách podezřelých jakkoliv z komunistické činnosti. Toto pátrání mělo být provedeno nejen ve známých již bydlištích, ale i tam, kde se uvedené osoby obvykle zdržují.

     

    Na základě toho byli již ve stejný den zatčeni z Nymburka Alois Tyll, poslanec KSČ a Karel Beneš, 1. náměstek starosty města Nymburka, Antonín Pečenka z Chleb, Václav Havlina z Kovanic, Pavel Zajíček z Křince, Václav Hofman a Václav Soukup z Budiměřic, Václav Hájek z Vestce, karel Kadlec z Netřebic, František Hofman ze Šlotavy a další. Celkem 16 nejznámějších funkcionářů KSČ z tehdejšího nymburského okresu.

     

    Všichni byli po výslechu napomenuti neprovádět komunistickou činnost a činnost proti okupantům a byli 18. března 1939 v 17 hodin propuštěni.

     

    Vzápětí se však na okresní soud v Nymburce dostavili agenti Geheim Staatzpolizei (Gestapa), tj. tajné státní policie, kteří se sháněli po zatčených. Na jeho příkaz byl znovu zatčen Karel Beneš. Dne 20. března 1939 ráno se roznesla zpráva, že se Karel Beneš oběsil. Pravda však byla taková, že soudruh Karel Beneš byl ve vězení násilně ubit a na oklamání pověšen na záchodě. Průběh událostí vylíčili po osvobození dozorce ve vězení i lékař dr. Brzorád, který vyhotovoval ohledací list.

     

    Soudruh Karel Beneš, narozen 6. 9. 1902 byl členem ilegálního krajského vedení KSČ v Mladé Boleslavi. Byl první obětí fašistů na okupovaném území. Pro komunistické hnutí Nymburka to byla první veliká ztráta, neboť Karel Beneš byl obětavý, čestný i průbojný organizátor.

     

    Pohřeb Karla Beneše se konal 23. března 1939 v 17 hodin za účasti 1000 lidí.

     

     

    V Poděbradech začalo zatýkání 18. března 1939 v 15 hodin. Po výslechu byli propuštění soudruzi Josef Brunlík, Adolf Haluza, Jan Holubička, Josef Skokan a František Šára. Soudružka Hedvika Bacílková, Antonie Skokanová a Jaroslav Strašek byli vyslýcháni v Praze na Pankráci. Soudružky po vyslýchání byly propuštěny, Hedvika Bacílková po týdnech a Antonie Skokanová po 10 týdnech. Soudruh Jaroslav Strašek, který byl také propuštěn, ale po 6 dnech opět zatčen, byl vězněn v Praze, Drážďanech, Buchenwaldu a Ravensbrücku, odkud se vrátil až 7. června 1945.

     

    V Městci Králové byli zatčeni soudruzi Josef Bělina a Otto Volný, kteří byli uvězněni a vrátili se až v květnu 1945.

     

    V Sadské byl zatčen Ondřej Valenhrach, který byl uvězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Vrátil se v květnu 1945. Další soudruzi Gabriel Prokop, narozen 4. 7. 1883, dělník z Běruniček a Miroslav Volný, sedlář z Městce Králové, byli uvěznění a v koncentračních táborech umučeni (soudruh Prokop umučen v koncentračním táboru Dachau 24. 1. 1942. Soudruh M. Volný byl umučen 8. 2. 1940 v Buchenwaldu).

     

    V Lysé nad Labem byli zatčeni Marie Lerchová, Antonín Lerch, Anna Svobodová, Adolf Veselský, Antonín Versich, Anna Jindrová, František Jindra, Josef Pěch, Ervín Čermák, František Fuksa, Josef Kolářský a František Zemek. Z Litole byli zatčeni Jan Matuš, Alois Sobota, Karel Procházka a Karel Damm. Ze Staré Lysé byli zatčeni Josef Šulc, Karel Šulc a Bohumil Poživil. Ze Stratova byli zatčeni Josef Bárta, Antonín Mejzr a František Marek. Z Ostré byli zatčeni Anna Misíková a František Nenutil. Většina z nich byla po výslechu gestapem po několika týdnech propuštěna. Soudruzi Antonín Lerch, Adolf Veselský a Karel Damm byli transportováni do koncentračních táborů. Kromě soudruha Karla Damma, který zahynul v plynové komoře v Osvětimi, se druzí dva s podlomeným zdravím vrátili do osvobozené vlasti v roce 1945.

     

    Všem zatčeným bylo vyhrožováno novým zatčením a velkými tresty, budou-li dopadeni při sebemenší ilegální činnosti. Tyto první oběti byly začátkem hrůz, jež následovaly. Hromadné zatýkání mělo působit zastrašujícím a zdrcujícím dojmem a vynutit poslušnost českého národa. Docílen byl vak pravý opak a komunisté i nekomunisté přinesli řadu obětí abychom my mohli žít.

     

    Ale to už je jiná kapitola.

     

     

    Literatura:

     

    Z bojů Komunistické strany Československa proti fašismu na okrese Nymburk (1933 – 1945)

     

    Bohumil Pokorný, revolucionář – politik -novinář – ilegální pracovník podzemního hnutí KSČ 1893 – 1944

     

    Zdeněk Mareček, Miloš Váňa: Protifašistický odboj na Loučeňsku 1939 – 1945

     

    Paměti členů ZO ČSPB Nymburk na dobu odboje 1938 – 1945

     

    V. Boháč: Činnost odbojové skupiny R 3 v nymburském okrese