Naprosto chápu složitou situaci ve financování
této instituce pro příští státní rozpočet. Jsou pryč miliony, které
tento ministr investoval do své vyvolenosti , počínaje opravou
ministerských záchodků, přes neuvážený nákup nových aut pro policii,
kdy dnes ta nemají ani na benzín, či plazmové televize, jež mají
vysokou spotřebu, kterou zřejmě ani neřešilo setkání bývalého premiéra
Topolánka v Itálii s představiteli ČEZ v toskánském letovisku Monte
Argentario. Pryč jsou zřejmě i miliony za sebechvály Ivana Langera v
různých brožurách, vydaných na počest jeho schopností a předurčenosti
spasitele české policie.
Bohužel, situace se dnes nejeví dobře a vůbec nemám pochybnosti o poctivé snaze nynějšího ministra Martina Peciny napravit tento zpustošený stav vnitra, potažmo české policie! Na rozdíl od jiných, velmi vážně beru postoj ministra financí Eduarda Janoty, že Ministerstvo financí se nebude pasivně dívat, jak roste schodek rozpočtu nad hranici 200 miliard ! Jsou to opravdu varovná slova a to myslím bez jakéhokoli ideologického podtextu! Při pohledu na návrh státního rozpočtu bych mohl i připomenout Úřad pro ochranu osobních údajů a Energetický regulační úřad. Každý má zhruba stovku pracovníků a více než 40 milionů na personální výdaje a jaké jsou praktické výsledky jejich práce? A to neuvádím Radu pro televizní a rozhlasové vysílání, která má 46 pracovníků a spolyká 26 milionů z kapes daňových poplatníků, přitom ani není schopna plnit ze zákona stanovenou objektivitu a vyváženost pořadů. To jen na okraj!
Ale z hlediska zájmů vnitra a policie si dovolím připomenout ministrovi, že i přes všechny svízelné problémy jsou velké rezervy v jeho kompetenci! Jestlipak se ministr vnitra stačil podívat na rostoucí molochy některých doprovodných složek parazitujících na penězích daňových poplatníků. Například na penězovody pro Úřad pro dokumentaci a vyšetřování (ÚDV) a tzv. Ústav paměti (a dodávám jen paměti pro vyvolenou část národa)? Ví, že tyto doprovodné složky MV zabývající se historií berou přinejmenším stejné výhody, ne-li vyšší než ti, kteří stojí v první linii boje se zločinností? Ministr si jistě umí spočítat náklady na zaměstnance těchto institucí či dokonce na různé experty a poradce s nimi spolupracující. Mělo by mu být přinejmenším divné, že například pro Akademii věd se počítalo s částkou 47 milionů korun a 110 pracovníky, avšak pro Ústav pro studium totalitních režimů se počítá s částkou 85 milionů korun a 273 pracovníky? A ví vůbec ministr vnitra, že podle zprávy NKÚ si už stačil jeho ředitel Žáček z peněz daňových poplatníků pořídit dvě nová služební auta za více než dva miliony a modernizovat svou kancelář za téměř milion, a to vše zdůvodnil zvýšením své prestiže a reprezentace? Nechce se mi věřit, že by Martin Pecina v této krizové době upřednostňoval primitivní propagandu, falešnou reprezentaci (nevím koho) a pochybné přepisování dějin.
Otázka tedy zní: Peníze na bezpečnost a ochranu občanů, což by mělo být rozhodně prioritou české společnosti, nebo na neodbornost, politikaření a okrádání občanů na úkor hledání pravdy?