KSČM*Příručka pro komunální politiky zde ke stažení*Výsledky voleb pro KSČM*Naši lidé*Nymbursko jako na dlani*Minulost jaká byla*Náš program

Aktuality

 • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
 • Milovické UCHO je ke stažení ZDE
 • Jste svědky korupce u sebe doma, nahlašte nám ji a budeme proti ní společně bojovat!

 • Zpravodaj OV KSČM Nymburk podzim 2011 ke stažení zde
 • Zpravodaj OV KSČM Nymburk ke stažení zde
 • Podporujeme české vědce!
 • Spočítejte si svou ekologickou stopu!
 • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

  ...

  Poslanci KSČM ve Středočeském kraji PS PČR

  1. JUDr. Stanislav Grospič, 44 let, člen KSČM, právník, Mladá Boleslav
  2. Bc. Miloslava Vostrá, 44 let, členka KSČM, ekonomka, Braškov
  3. Bc. Jan Klán, 26 let, člen KSČM, student VŠ, Záboří nad Labem

  Koutek poezie

  Mějme je rádi

  Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
  Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
  Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
  Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
  Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
  Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
  Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
  Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
  Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

  Počasí

  Haló noviny GUE-NGL logo GUE-NGL logo

  Sociálně právní poradna KSČM

  poradna@kscm.cz

  Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
  Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
  •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
  •občanské právo
  •pracovní a správní právo
  •sociální problematika
  •zdravotní problematika
  •bytová problematika
  •školská problematika,
  sociálně patologické jevy
  dětí a mládeže
  •genderová problematika
  •ekologická problematika
  •finanční poradenství
  •bezpečnostní problematika
  •zemědělská problematika
  S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
  Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


  Priority volebního programu KSČM

  * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

  * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

  * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

  * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

  * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

  * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

  * Společnost vzdělání a kultury

  * Šance pro mladé na kvalitní život

  * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

  * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


  Karel KRYL

  Karel Kryl

  Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

  Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

  Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

  Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

  Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

  Jdi na obsah Jdi na menu
   

     Ve dnech 13. a 14. ledna 2007 se uskutečnil autobusový zájezd do Berlína pořádaný Krajskou radou KSČM Středočeského kraje. Po trase Jičín-Mladá Boleslav-Rumburk-Berlín se vydalo téměř 50 členů strany a sympatizantů.

     Příjezd do Berlína byl v odpoledních hodinách do čtvrti Lichtenberg, kde bylo připraveno ubytování a velmi obětavý průvodce s. Vaníček. Prohlídkou sovětsko-německého muzea v Berlíně-Karlshorstu začal oficiální program. Tato budova byla místem podepsání bezpodmínečné kapitulace Německa 8.5.1945. V pozdější době budova sloužila jako sídlo štábu vojenského velitelství sovětské zóny a sehrála i nemalou roli při vyhlašování nového státu, NDR, dne 10.10.1949. Po odchodu Sovětské armády z německého území v roce 1994 bylo rozhodnuto o jejím definitivním muzeálním statutu. Součástí expozic muzea je i vnější expozice dobové sovětské těžké bojové techniky.

     V podvečerních hodinách po ubytování členů zájezdu následovalo pozvání na večeři do azylového domu dobročinné společnosti UNDINE ve čtvrti Alt-Lichtenberg. Jeho provozovatelé jej označují za sociálně-kulturní centrum. Prostředí pro společné stravování lze bez nadsázky nazvat vlmi komfortním. Poskytují útočiště lidem, kteří se ocitli na samém dně společnosti a pomoc těm, kteří jsou tímto stavem bezprostředně ohroženi. Kapacita zařízení je cca 40 míst, nyní je plně obsazeno. Lidé zde mohou pobývat po dobu několika týdnů až do cca dvou let. Odměnou za toto snažení je fakt, že klasické bezdomovectví – podle slov vedoucí střediska – je v této oblasti takřka neznámým jevem. Lidé ale musejí mít vůli, musejí chtít a nebát se přijít a připojit ke snahám o vlastní záchranu a slušný, důstojný život člověka. Nelze je sbírat po ulicích. Zdroje financí poskytuje stát a město Berlín, resp. příslušná městská část.

     Po přesunu zpět do ubytovacích prostor se uskutečnila debata zástupců KSČM Královehradeckého a Středočeského kraje za účasti tajemníka StčKR KSČM s. Zdeňka Levého, okresů Trutnov, Jičín, Mladá Boleslav, Nymburk, Mělník, Benešov, Beroun, Kladno, Praha-východ. Za hostitelskou stranu byla přítomna delegace PDS Sachsen z Drážďan, PDS Brandenburg (člen zemského předsednictva Hans Peter Schömmel a Lothar Hoffmann) z Cottbusu a PDS Berlin zastupovaný starostkou městské části Lichtenberg (s 265 000 obyvateli) Christiane Emmrichovou.

     Ta připomněla zejména opakovaný úspěch levicových stran z let 2001 a 2006 v Berlínských zemských volbách, které umožnilo koalici SPD-PDS  vládnout německé metropoli. Odvrácenou tváří výkonu komunální politiky je střet s bezmála 17% nezaměstnaností v Berlíně a v tzv. nových spolkových zemích (bývalá NDR).

     Jedním z dalších hlavních témat, zmiňovaných všemi třemi německými delegacemi, byly obavy z nárůstu pravicového extremismu. V menší míře byl zmiňován i českou stranou, zejména s napadením místopředsedy KSČM J. Dolejše. Dále byla s. Hansem Peterem Schömmelem představena rámcová smlouva o spolupráci mezi PDS a KSČM na rok 2007.

      Ráno 14. ledna se uskutečnila demonstrace levicových sil – pochod po Frankfurter Allee centrem bývalého východního Berlína k místu památníku levicových revolucionářů a dalších významných osob na hřbitově Friedrichsfelde. Pochodu se za výrazné policejní asistence zúčastnilo podle odhadů PDS cca 60 000 lidí, kteří svoji účast završili položením rudých karafiátů, smutečních kytic a věnců s rudými stuhami k památníku Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta u příležitosti 88. výročí jejich zavraždění jednotkami freikorps. Zdroje z PDS informovaly, že k památníku položili kytice v čele delegací PDS a WASG Lothar Bisky, Oskar Lafontaine a Hans Modrow.

     Sami Berlíňané označují tento den za setkání s Rosou a Karlem. Jakoby nezemřeli, jen před chvílí někam odešli… Mnozí jdou položit květiny přímo k památníku, a tak počet účastníků  může být ještě vyšší. Stejné údaje o počtu vydaly také mezinárodní tiskové agentury AP a AFP v německé jazykové verzi a na internetu toto zveřejnila německá verze celosvětového informačního portálu Yahoo! V našich podmínkách by tato účast znamenala, že se pietní akce zúčastnila celá Karviná nebo Opava. Možná by nebylo příliš od věci pokusit se domyslet, co by takováto (nebo takového) akce s touto účastí mohla znamenat např. v Praze, a to pokud by nebyla pietní, ale odhodlaně (předvolebně) zaměřená. Troufám si tvrdit, že by jim z toho jejich vládního „Trojkotrmelce“ moc nezbylo (pozn. aut.).

     Bohužel z bývalé východní Evropy to kromě nás bylo vše… V symbolice nesených portrétů a vlajek se střetávala minulost s přítomností a budoucností – Marx, Lenin, Thälmann, Luxemburgová, Liebknecht, Che Guevara, Astro, Chavez, Morales. Lidé různých národů, ale přesto jediná myšlenka známá celému světu… Velmi jsme byli překvapeni přítomností transparentů protestujících proti zákazu KSM v ČR. I tak početně malá organizace není ve svém boji osamocena jak dokládají fotografie k článku.

     V nedělních odpoledních hodinách, po rozloučení s velmi obětavými hostiteli, se náš zájezd vydal na cestu k české hranici a našim domovům. Využitím okresních silnic se čas dojezdu prodloužil, dokonce jednu chvíli hrozilo, že budeme muset s dojezdem počkat při průjezdu okolo těžké havárie cisterny na hřebenu Varnsdorf-Svor. Tímto zpožděním došlo k ohrožení přípojů některých účastníků. Nakonec vše dobře dopadlo a všichni si odnesli bohaté zážitky.

  Jan Fryčer

  (redakčně upraveno)