KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

 • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
 • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

  ...

  Rychlé info

  2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
  8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
  1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

  Koutek poezie

  Mějme je rádi

  Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
  Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
  Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
  Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
  Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
  Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
  Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
  Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
  Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

  Sociálně právní poradna KSČM

  poradna@kscm.cz

  Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
  Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
  •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
  •občanské právo
  •pracovní a správní právo
  •sociální problematika
  •zdravotní problematika
  •bytová problematika
  •školská problematika,
  sociálně patologické jevy
  dětí a mládeže
  •genderová problematika
  •ekologická problematika
  •finanční poradenství
  •bezpečnostní problematika
  •zemědělská problematika
  S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
  Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


  Priority volebního programu KSČM

  * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

  * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

  * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

  * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

  * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

  * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

  * Společnost vzdělání a kultury

  * Šance pro mladé na kvalitní život

  * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

  * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


  Karel KRYL

  Karel Kryl

  Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

  Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

  Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

  Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

  Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

  Jdi na obsah Jdi na menu
   

  Smrtící nálet NATO nařídil německý velitel bez ohledu na civilisty

  8. 9. 2009
  Německá kancléřka Angela Merkelová požaduje pečlivé vyšetření pátečního náletu na unesené cisternové automobily na severu Afghánistánu, při němž zahynulo možná až 125 lidí včetně civilistů. Německý velitel, který útok nařídil, podle listu The Washington Post zřejmě překročil svou pravomoc. Na záběrech z kamery letounu byli vidět u cisternových vozů lidé, on však neověřil, zda jsou to skutečně vojáci, a nechal provést útok.

  ObrazekPodle pondělního sdělení organizace pro lidská práva Afghanistan Rights Monitor bylo mezi zabitými 60 až 70 afghánských civilistů. 

  Angela Merkelová, pro kterou tragédie před volbami přestavuje značný problém, neboť oslabuje její šance obhájit svůj post, požádala o rychlé vyšetření.

  "Německá vláda a já osobně chci vidět, že vyšetřovací tým NATO rychle zjistí, co se stalo a zda byli zabiti civilisté,“ řekla Merkelová.

  Německý velitel si přítomnost civilistů neověřil

  Kancléřka se pro vyšetření události vyslovila poté, co list The Washington Post napsal, že německý velitel Georg Klein, který nařídil útok na dva unesené cisternové automobily, mohl překročit nařízení NATO pro letecké útoky. Neověřil, zda u cisteren nejsou civilisté na náletu nevyslal na místo náletu hlídku, jak je nařízeno.

  Plukovník Klein viděl na zrnitém záběru infrakamery z útočícího letounu F-15E, který kroužil kolem cíle, že se kolem cisteren pohybovalo mnoho černých teček. Nedalo se ale rozpoznat, zda jsou to ozbrojenci nebo civilisté. Při svém rozhodování se spolehl jen tvrzení afghánského informátora, který telefonoval, že kolem cisteren jsou pouze vzbouřenci a že jich je tam asi stovka. Počet odpovídal.

  Ve 2:30 ráno místního času Klein nařídil útok. O dvě minuty později byly cíle zasaženy. Oba automobily explodovaly a ohnivá koule sežehla desítky lidí kolem nich. Kamera letadla ukázala houbovitý mrak a jen pár pohybujících se černých teček - přeživších.

  Počet obětí je nejasný

  Údaje o počtu mrtvých se liší, původní zprávy uváděly asi 90 obětí, o víkendu bylo potvrzeno 54 mrtvých, ale podle listu The Washington Post vyšetřovací tým NATO odhaduje, že při útoku bylo zabito 125 lidí, přičemž nejméně dvacet z nich nebyli vzbouřenci. Ve skutečnosti však mohlo být civilistů více. Podle provinčního guvernéra, na kterého se odvolává agentura DPA, zemřelo při útoku přes 135 lidí, mezi nimiž byla také řada dětí.

  Podle afghánské organizace pro lidská práva Afghanistan Rights Monitor (ARM) civilistů bylo 60 až 70. Je to první nezávislý odhad civilních obětí, píše ČTK.

  "Předběžné zprávy získané ARM hovoří o 60 až 70 mrtvých civilistech," uvedla organizace, která sídlí v Kábulu. "I kdyby oběti byly stoupenci Tálibánu, fakt, že většina z nich nebyla ozbrojena a nebyla ani zapojena do bojové činnosti, vylučuje ospravedlnění jejich hromadného zabití," dodala ARM.

  Zranění, kteří skončili v nemoci s vážnými popáleninami, svorně uvádějí, že jim Tálibán nabídl, aby si zdarma nabrali palivo z cisterny, kterou se jim nepodařilo vyprostit z bláta. K pomoci při vyprošťování uvízlých cisteren předtím Tálibánci vesničany nutili.

  "Přišli ke každému domu a žádali o pomoc,“ sdělil obchodník Miradžuddín, který při útoku ztratil šest svých bratranců. Podle něj žádný z nich nebyl vzbouřenec. Dodal, že Tálibán lidi k pomoci nutil. "Říkali, vezměte své traktory, lidi bili a mířili na ně zbraněmi. Co jsme mohli dělat,“ dodal.

  Němci brzdí vyšetřování

  Jakmile se objevily první zprávy o podezření, že při útoku zahynuli civilisté, velitelství mezinárodních sil ISAF je okamžitě začalo prověřovat, protože jejich nový velitel, americký generál Stanley McChrystal, trvá na nutnosti zlepšit vztahy s Afghánci, bez čehož nelze válku vyhrát. Za každou cenu se proto chce vyvarovat civilních obětí, které kalí vztahy.

  Velitelství však mělo od Němců o útoku jen šestiřádkovou zprávu. Proto byl vyslán vyšetřovací tým. Když jeho sedm členů dorazilo do Kunduzu, chtělo okamžitě navštívit místo útoku, vzdálené jen šest kilometrů od letiště. Německý velitel, plukovník Georg Klein, jim to však nedoporučil, protože místní obyvatelé jsou vzteklí, mohli by na ně zaútočit a doplnil, že německé jednotky se staly v sobotu ráno terčem atentátu.

  Podle Kleina by byla i návštěva nemocnice příliš nebezpečná, a tak tým jel na základnu, kde je 1000 německých vojáků, tam dál jednal s Kleinem a jeho podřízenými, aniž by mohl hovořit s přeživšími. Němci přitom opakovaně tvrdili, že žádní civilisté nebyli zasaženi, ačkoliv si to neověřili.

  Přestože nařízení generála McChrystala pro podobné případy přikazuje okamžité vyslání hlídky, která by zjistila na místě útoku počet obětí, Němci čekali až na ráno, kdy nechali vyslat bezpilotní průzkumné letadlo. Na místo dorazili jejich vojáci až po poledni, kdy už byla všechna těla pryč. Miradžuddín uvedl, že on s příbuznými našel těla tří bratranců, které hned pohřbili, neboť islám požaduje pohřeb do druhého dne.

  Německý ministr útok hájí, vojáci prý čelili okamžité hrozbě

  Německý ministr obrany Franz Josef Jung ale v neděli útok nadále hájil. "Letecký útok byl naprostou nutností," řekl deníku Bild a dodal: "Nemohu pochopit, jak někdo může tak rychle kritizovat vojenskou akci bez toho, aby znal situaci nebo informace ze zákulisí.“

  "Měli jsme jasnou informaci, že Tálibán unesl obě cisterny jen asi šest kilometrů od naší základny na základě nařízení podniknout útok na naše vojáky v Kunduzu,“ řekl Jung. "Kdyby uspěli, tak by to mělo pro naše vojáky hrůzostrašné následky. Proto velitel učinil - podle mého názoru - správné rozhodnutí.“ Zopakoval současně, že podle informací, které má, byli zabiti jen vzbouřenci, i když už v sobotu americký generál McChrystal potvrdil zprávy o civilních obětech.

  Klein, žádal o leteckou podporu opakovaně, nejprve nechal po cisternách pátrat bombardér B-1B. Když je našel a kolem byly zjištěny raketové granátomety, žádal o další bojová letadla s tím, že cisterny představují okamžité ohrožení pro německý provinční rekonstrukční tým. Přivolané bombardéry F-15E poskytly záběry z infračervených kamer, kde byli vidět lidé.

  Kritika EU

  Útok NATO kritizovali ministři zahraničí EU s tím, že by mohl podminovat úsilí Západu v Afghánistánu. Může taky ohrozit další účast Němců, kteří mají v Afghánistánu třetí největší kontingent po Američanech a Britech, v němž je 4200 vojáků. Jeho vyslání musí potvrdit každý rok parlament a je otázkou, zda Angela Merkelová uspěje ve volbách. Většina Němců je proti misi.

  Alex Švamberk
   

  Náhledy fotografií ze složky Svět okolo nás

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář