KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Radíme obyvatelům nymburského regionu v naší bezplatné sociálně-právní poradně

    21. 6. 2012

    vitrinakscm.jpg

     
    Radíme obyvatelům nymburského regionu v naší bezplatné sociálně-právní poradně.
    KSČM zvyšuje právní vědomí občanů České republiky.
    Špatná právní poradna, která se týká vymáhání pohledávek na dlužném výživném.
    Na stránkách deníku Nymbursko jsme se bohužel setkali se špatným, resp. rigidním právním názorem, který nemůže ze současného právního náhledu po teoretické i praktické stránce obstát, a jenž může podle našeho názoru dokonce i ohrozit matky samoživitelky a způsobit tak i lidské tragédie.
    Jestliže Vám již kvůli neplacení výživného ze strany bývalého manžela vznikl např. problém se splácením hypotéky na nemovitosti, resp. i jiné finanční problémy, obraťte se na naši bezplatnou sociálně-právní poradnu, která je určena pro všechny občany. V opačném případě se totiž můžete dostat do exekučního řízení, popř. osobního bankrotu.
    Podstatný výňatek z textu, který byl uveřejněn dne 11. 6. 2012 v deníku Nymbursko-příloha Moje peníze na str. I v článku s názvem Manžel neplatí výživné. Mám dluhy a nevím, jak postupovat. – autor M. Šváb. Když si Jolana Ševčíková před necelými dvěma lety brala půjčku na kuchyňskou linku i s vestavnými spotřebiči, věřila, že vše za čtyři roky bez problémů splatí. Když však její bývalý manžel přestal posílat výživné na syna, situace se změnila. Mladá žena je rozvedená už více než sedm let a žije v domácnosti pouze se čtrnáctiletým synem Jakubem. Na rozhodnutí vzít si půjčku dnes vzpomíná s rozporuplnými pocity. „V té době jsem sice už jednu půjčku splácela, ale měla jsem docela dobře placené místo a bývalý manžel posílal výživné pravidelně, i když občas s malým zpožděním. Ani mě nenapadlo, že bych se splácením mohla mít problémy. Najednou však výživné přestalo chodit. Snažila jsem se zjistit, co se děje, ale otec Jakuba mě vždy nějak umluvil. Prý má teď finanční těžkosti, ale že dlužné peníze pošle co nejdříve. Nakonec je však nikdy neposlal.“ Jolana Ševčíková se pak od kamarádky dozvěděla, že bývalý manžel si založil novou rodinu a že mezitím má dalšího syna. Současně se však mladé ženě zhoršily i poměry v zaměstnání. Protože se zaměstnavatel chtěl vyhnout většímu propouštění, začal snižovat platy. To se dotklo i Jolany. Z vlastního příjmu tak sotva zaplatila nájem, který naopak vzrostl, stejně jako cena potravin a předmětů denní potřeby. „V našem okolí je práce málo, takže syn ani nemohl chodit na brigádu. Přitom čím je starší, tím více všechno stojí – oblečení, strava, učebnice. A otec mu neposílá výživné už rok, takže můj plat je jediný příjem, z něhož žijeme,“ stěžuje si Jolana. Každý měsíc se snaží přednostně zaplatit dohodnuté splátky, ale na další výdaje už mnohdy nezbývá, takže peníze si dále půjčuje. Jak se ukázalo, bývalého manžela tato situace vůbec nezajímá. Lidé, kteří mu byli kdysi nejdražší na světě, jsou mu lhostejní. O Jakuba nejeví zájem, ba vlastně ho už několik let ani neviděl. Nešťastná matka teď neví, co dělat. Na bývalého manžela neplatí prosby ani výhrůžky, vždy jen něco naslibuje, a pak sliby stejně nesplní. Dát ho k soudu se zatím neodhodlala, protože nemá na právníka. Zároveň stále doufá, že Jakubův otec změní postoj. Život se s ní však vůbec nemazlí.
    Správná varianta podle deníku Nymbursko s našimi opravami, které provedl náš právník Mgr. Petr Jezdinský
    Protože nešťastná matka nevěděla co dělat, obrátila se na sociální oddělení obecního úřadu. Úřednice ji naléhavě radila, aby věc řešila soudně.
    Dozvěděla se rovněž, že v případě nezletilých dětí lze nezaplacené výživné požadovat až tři roky nazpět ode dne zahájení soudního řízení (pozn. Mgr. Petr Jezdinský - v tomto případě se jedná o tzv. obecnou tříletou promlčecí lhůtu dle občanského zákoníku, nicméně pokud již existuje pravomocný rozsudek soudu o rozvodu, není promlčecí lhůta tři roky, ale deset let, a to podle ustanovení § 110 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů)
    Referentka ji také upozornila, aby se žalobou zbytečně neotálela. I když se totiž právo na výživné nepromlčuje, jednotlivé dávky promlčeny mohou být.
    Teď podle našeho názoru největší problém, jak vysvětluje Mgr. Petr Jezdinský  – Jolana Ševčíková dostala podrobnou informaci o tom, jak kvalifikovat postoje bývalého manžela (pozn. Mgr. Petra Jezdinského po trestně-právní stránce). Zanedbání povinné výživy je totiž trestním činem, takže uhrazení výživného lze požadovat v trestním řízení – Mgr. Petr Jezdinský zdůrazňuje, že se v tomto ohledu jedná o největší omyl deníku, paní Jolaně podle mého názoru určitě nepomůže, že její exmanžel bude odsouzen k trestu odnětí svobody. Kdo jí v tomto případě bude platit výživné – „zavřený“ exmanžel z vězení určitě ne. Samozřejmě, že v článku zmiňovaný syn by na tom „prodělal“ ještě více, protože by měl zavřeného tátu. Vztahy mezi bývalými manželi by se navíc ještě více vyhrotily a nasnadě by tak bylo nové, dlouhotrvající soudní řízení. Na tomto místě se nabízí úplně jiná možnost řešení, podle mého názoru daleko efektivnější. I za těchto situacích platí, že každý právník musí především hájit ekonomické zájmy svého klienta. Pokud byl bývalý manžel opravdu povinen platit podle soudního rozhodnutí stanovené výživné, předpokládám, že rozsudek již nabyl právní moci a je proto i vykonatelný.
    Z tohoto důvodu nevidím problém, proč by paní Jolana nemohla podat návrh na zahájení exekučního řízení de ustanovení § 37 a násl. zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů. Do jednání s exmanželem by tak vstoupil soudní exekutor a bývalý manžel paní Jolany by byl určitě velmi rád, kdyby se s exekutorským úřadem domluvil na splátkovém kalendáři (s využitím článku Manžel neplatí výživné. Mám dluhy a nevím, jak postupovat. Šváb, M. deník Nymbursko-příloha Moje peníze, dne 11. 6. 2012, s. I.).

     

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Záruka

    (Jana Krausová, 8. 1. 2013 14:53)

    Dobrý den, mám dotaz, firma mi namontovala dveřní a okenní sestavu, která stále nefunguje tak jak by měla, dveře nejdou zavírat, tahne jimi, drhnou a stále jsem někoho volala na seřízení. V záruční době jsem nic neplatila ale také to nikdy nikdo neseřídil tak, aby vše fungovalo. Po záruce pak přijel servisní technik, vše seřídil a mě by zajímalo jestli mám nyní na to nějakou záruku kdyby se stalo to co před tím a dveře opět nešly zavírat a otevírat, nebo si po zavolání budu muset opět vše hradit sama ? Tázala jsen se u firmy a oni mi odpověděli, že už žádnou záruku mít nebudu a tudíž si zase seřízení budu hradit sama ale já si na netu vyčetla o nějaké záruce 1/2 roční avšak nevím na co se to vztahuje. Děkuji Hráská.