KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    O revolučních procesech

    6. 11. 2009

    ObrazekJedním z tzv. sedmdesáti šesti bodů obsažených v podivně zpracované a politicky a právně pochybné zprávě Senátu, kterou inicioval senátor Štětina, jež jsou prý důvodem k zákazu činnosti Komunistické strany Čech a Moravy, je slovo revoluční, jež jsem použil v jednom svém vystoupení. Ano, vím, že slovo je jako vystřelený šíp, a slovo revoluce, od něhož je ono revoluční odvozeno, ho prý dráždí a vyvolává strach. Proč však?

     

    Revoluce v Nizozemsku na rozhraní 17. a 18. století předznamenala právě osmnácté století jako století boje proti feudálním přežitkům a za emancipaci buržoazního stavu; revoluce ve Francii koncem 18. století zase ovlivnila století devatenácté svými vizemi o rovnosti a myšlenkovým bohatstvím; 20. století je zase spojeno s revolucí Říjnovou v Rusku, která světu sdělila, že svět by dále neměl být rozdělen na bohaté a chudé, že pro všechny je tu místo. A století dvacáté první? Je velmi těžké stanovit, jaké revoluční procesy ovlivní jeho dění. Mohou to být i veliké vědecko-technické změny, kterých ostatně jsme již dnes svědky, jež světu přinesou, doufejme, třeba nový sociální pokrok či skutečně budou práva člověka a občana nedotknutelná, tedy všechna jeho práva, a nikoli ta účelově vybraná. I proto takový strach ze socialismu pro 21. století , o němž uvažují ty nejpokrokovější síly ve světě. Proto i strach pana senátora Štětiny z možnosti opravdové rovnosti, a tudíž i ze slova revoluce.

     
     

    Ano, revoluce je vždy spojena s radikální změnou, změnou v myšlení, změnou v zaměření jednotlivých vědních oborů, myšlenkových proudů, změnou ve vývoji té či oné činnosti lidstva. Revoluční procesy přitom nelze zastavit nějakým zákazem. To, jak známo, sice mohlo svého času Koperníkovu teorii postavit mimo zákon a poslat za její hlásání Giordana Bruna na smrt a Galilea Galileiho do vězení, ale zastavit ji nemohlo. Tak je to nejen s dalšími revolučními procesy ve všech oblastech lidského života. Když nazraje doba, prosadí se a posunou lidstvo v tom či onom oboru, v té či oné jeho aktivitě, o kus dál.

     
     

    Zítra vzpomínáme další z takových revolučních událostí, jež svým způsobem ovlivnily celé minulé století. Jde o Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Ta se nejen pokusila dát základ sociálně spravedlivému státu, ale i nastolit nové vztahy mezi státy, vztahy nezaložené na válce a na přivlastňování bohatství jedněch ve prospěch druhých. Že se vize Lenina, Trockého, Kameněva, Lunačarského či Sverdlova neuskutečnily, je tragédií nově vznikajícího společenského systému. Příliš brzy se totiž všechny síly, pro něž tyto myšlenky byly nebezpečné, spojily a snažily se je zardousit. I když se revoluce ubránila a bránit se musela i dál, nedokázala už naplnit své obrovské cíle a, žel, vychýlila se až k vulgarizaci svých myšlenek nebo k jejich byrokratickému sešněrování. Omluvou není, že objektivně ti, kteří je naplňovali, měli stejně daleko k jejich správnému uplatňování, jako byla jejich neznalost samotné teorie Marxe a Engelse nebo i praxe V. I. Lenina. Důsledky neseme na svých bedrech všichni dodnes. Není ovšem pravdou, že byly tyto myšlenky poraženy. Lépe či hůře se je snaží naplnit mnohé státy světa, mnohé politické síly, které nebyly tak svázány s tím, co nazýváme sovětský model socialismu, a to je příslib do budoucna.

     
     

    Možná, že má Štětina z budoucnosti strach. Nakonec asi zná osudy inkvizice a sám se pasuje na předního českého inkvizitora. Proto jasně odvrhl myšlenky demokracie a společně se s několika svými souputníky pokouší zakázat přemýšlet nad blbou náladou , nad mafiánským kapitalismem a jinými výroky, kterými nás zásoboval exprezident Havel. Hodně lidí, kteří volali po změně v roce 1989, dnes říká, že za socialismu bylo lépe, další velká skupina sděluje slovy klasika českého divadla, že věřili, že kapitalismus bude lepší, ale netušili, že jen o tak málo. Ještě jim možná nedošlo, že krize je jen na začátku. A lépe by být mohlo.

     
     

    Jen nesmíme svůj zápas za lepší svět vzdát, nelze jít zpět k minulému socialismu, ale vpřed, neopakovat staré chyby, ale dát šanci všem těm, kteří se nebojí pokroku, rovnosti a lidské důstojnosti i pro ty dnes ponižované. KSČM je silou budoucnosti.

    autor: Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM
     

    Náhledy fotografií ze složky Život za První republiky 1918 - 1938

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář