KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Maštálka: Zahraniční politika levice a její priority

    13. 8. 2009

    ObrazekJakkoli nejdůležitějšímu subjekty zahraniční politiky jsou státy, své zájmy a cíle na mezinárodní úrovni prosazují i jiné organizace a instituce - mezinárodní státní organizace, nadnárodní koncerny, banky, ale také politické strany, sociální, politická a jiná zájmová hnutí.

     

    Jinými slovy, zahraniční politika nikdy nebyla jen výsadou politiky státní či vládní, a tento fenomén nabývá na závažnosti s pronikavými změnami, jež ve světě nastaly a nastávají zejména v posledních deseti letech: války a jiné konflikty rozpoutávané USA, boj velmocí o zdroje surovin, znehodnocení OSN, bezprecedentní porušování mezinárodního práva, podstatné rozšíření Evropské unie a její zásadní obrat k ekonomickému neoliberalismu a militarizaci, ekonomická krize, klimatické změny.

     
     

    Levice a zahraniční politika

     

    Pronikavé změny, související tak či onak s uvedenými problémy, se nevyhnuly ani levici, stojící nalevo od sociální demokracie, a to především v Evropě. Po dlouhé době sebehledání a tápání nastalo období vytváření jejích přeshraničních sítí a struktur k aktivní spolupráci levicových stran, k formulování a prosazování společných pozic, a rovněž tak k posílení levicové frakce v Evropském parlamentu - ostatně k tomu výrazně přispěla KSČM.

     

    Rozšiřování spolupráce levice na mezinárodní úrovni především v Evropě s sebou přináší právě už naznačený problém: jakkoli není pochyb o tom, že sjednocující se a na mezinárodním poli aktivní levice nejenže může, ale musí mít svou vlastní zahraniční politiku, je otázkou jakou, tedy, jaké by měla mít zásady a priority. Obecně podle mého názoru platí, že za výše uvedených globálních podmínek a změn musí levice na mezinárodní scéně vystupovat jako subjekt schopný účinného jednání, přičemž politická účinnost levicových subjektů na národních úrovních je stále více podmíněna právě jejich schopností být aktérem mezinárodní politiky - a v podmínkách Evropské unie politiky unijní. Jinými slovy: domnívám se, že pokud chce levice, skutečná levice v jednotlivých evropských státech a následně v evropských (integračních) strukturách, být účinnou, ba určující silou, musí vytvořit a realizovat svou vlastní specifickou zahraniční politiku.

     
     

    Levice a integrace

     

    Dostáváme se tak k vymezení závažného, a nezastírám, že svým způsobem ožehavého problému: je jím odpověď na otázku, jak se levice resp. levicová strana (v našem případě KSČM) staví k evropské integraci, k Evropské unii? Je nesporné, že EU je dnes v Evropě rozhodující hnací silou privatizace, tržního radikalismu a neoliberální deregulace. Levice rozhodně odmítá smluvní základy EU nastavované od Maastrichtské smlouvy a vrcholící nyní nepřijatelným návrhem tzv. Lisabonské smlouvy, a rovněž praktickou politiku z těchto základů vycházející - tedy panství trhu a finančních institucí, sociálně rozkladnou hospodářskou soutěž mezi členskými státy, omezování sociálních jistot a další patologické jevy. Odpor levice proti takové politice EU a jejích členských států je naléhavě nutný. A musí být stále silnější, účinnější a trvalejší, a nelze jej omezovat jen na Lisabonskou smlouvu, ale i na právní základy EU, které jsou aktuálně platné.

     

    Domnívám se ovšem, že odpovědnou alternativou vůči takové podobě integrace není dezintegrace a takzvaná renacionalizace. Stažení se zpět do rámce národních států už nemůže být řešením. Naopak, mělo by podle mne platit, že levicové strany a hnutí v členských státech EU musí zastávat aktivní postoj ve prospěch evropské integrace, ale integrace jiné tváře, než je současná Evropská unie - takové integrace, která by byla sociální, demokratickou a ekologickou alternativou vůči sociálně reakční a rozkladné neoliberální globalizaci.

     

    Případná dezintegrace a renacionalizace by byla také v rozporu s objektivně pozitivními výsledky dosavadní integrace, ale hlavně s jejími sociálními, demokratickými a ekologickými možnostmi. Byla by zmařena šance využít evropskou integraci pro mírové účely a pro překonání rozkladného a nebezpečného nacionalismu (k pozitivním výsledkům integrace mimo jiné patří také to, že zamezila válkám mezi zúčastněnými státy, přispěla k hospodářskému růstu a k rozvoji kontaktů mezi národy). Nelze také přehlédnout, že EU je sice nástrojem a motorem neoliberalismu, ovšem ten je v podstatné míře zaváděn národními státy a vládami, a to právě i do Evropské unie.

     
     

    Evropská sociální unie

     

    Levice svým vlivem, svou politikou v EU (především bojem za obranu a další rozvoj modelu evropského sociálního státu proti neoliberální globalizaci) musí získat mnohem větší možnosti uplatnění zpětně v národních státech. Realizovatelné (a tedy také volitelné !) alternativy k současné podobě integrace existují, vyžadují však invenci, iniciativu a především neustálou tvrdou práci. Dvěma stranami jedné mince musí být evropská integrace a evropská sociální unie, jež nejen že nezatěžuje priority sociální politiky a zaměstnanosti na národních úrovních, nýbrž pro ně vytváří příznivé evropské rámcové podmínky.

     

    Ústředními východisky při vytváření alternativy k současné podobě integrace musí být pro levici mírová politika jako zásadní princip řešení mezinárodních problémů, dále pak, jak už jsem uvedl, integrace jako sociální unie a v neposlední řadě Unie jako demokratický projekt. Přetrvávající značný deficit Evropské unie v demokracii a transparentnosti rozhodování je jednou z hlavních příčin negativního postoje občanů k Unii jako takové.

     

    Shrnu-li předložené teze: Rámec národních států pro úkoly levice nepostačuje, byl překonán. Na levici nyní je, zda a jak se jí podaří přispět k tomu, aby evropská integrace dostala jinou podobu a aby zpětně působila na úrovni členských států na základě rámcových podmínek pro sociální a ekologickou politiku a pro rozvoj demokracie - včetně zvyšování potenciálu levicových sil.

    autor: Jiří Maštálka
     

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář