KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Filip: Limity svobody po česku

    17. 8. 2009
    Dvacet let svobody je dnes nejužívanější tvrzení, jež má občana odvést od toho, aby zvažoval svou vlastní životní a sociální situaci. Chci jen připomenout stále platná slova našeho velkého básníka Jiřího Wolkera "sám svobody kdo hoden, zná svobodu vážiti si každou, ten kdo do pout jímá otroky, sám je otrok".

    Nechci zpochybňovat pozitiva, která jistě byla a jsou, ale nelze mít růžové brýle . Je tu spousta negativ a ta negativa mají navrch. Však také naši zemi přivedla k zadlužení, jež jsme dosud nikdy nepoznali. Půjčky a úroky z úroků budou splácet další generace a nikoli ti, co je svým katastrofálním hospodařením a rozhodnutími zavinili.

    ObrazekVraťme se k tomu, co je to vlastně svoboda? Je to vzájemný vztah mezi činností lidí a objektivními zákony přírody a společnosti? Jistě. Nespočívá ve vysněné nezávislosti a přírodních zákonech, nýbrž v poznání těchto zákonů a tím získané možnosti dát jim účinkovat podle plánu určitým směrem. (Engels). Chápou dnešní vítězové a jejich hlásné trouby ve sdělovacích prostředcích takto svobodu? Nikoli. Vyznávají totiž žel svobodu jako kořistnictví bez zábran. Bez skrupulí vidíme snahu obohatit se na úkor kohokoli ve svém vlastním zájmu či zájmu svých souputníků. Tak se také stalo po roce 1989. Nestačilo však obohacování podle k tomu speciálně schválených zákonů. Tam, kde tyto zákony nestačily, došlo na jejich obcházení. Tak vznikly tunely . Nové slovo, jímž jsme obohatili dokonce slovníky mnoha dalších zemí. Všelijak maskovanými nebo třeba i nemaskovanými převody svěřený majetek v prvních letech po Listopadu byl převáděn na společnosti, které se téměř z nuly najedenou staly bohatšími než původní firmy. Pochopitelně tím i majitelé těchto firem z velké části členové nově dosazených vedení před tím státních podniků. Místo organizace výroby, prodeje, technických inovací a vývoje upadal význam a činnost i takových podniků, které více než sto let šířily slávu našeho průmyslu - viz pražská ČKD, brněnský Zetor, sklárny a porcelánky na západě Čech a jinde, textilky na severu Čech, obuvnický kolos Svit. Nebo Tatra Kopřivnice se ocitla na pokraji krachu, stejně jako Nová huť. Doslova pod ochranou ministerských úředníků se tunelovaly banky. Podivná rozhodnutí znamenala postižení tisíců klientů, ale překvapivě nikoli jejich manažerů. V nejkřiklavějších případech pak stát totiž jejich rozhodnutí a vlastně převod peněz posvětil, oddlužil je a znovu žel prodal zahraničním partnerům. V jednom rozhovoru Václav Benda dokonce přiznal, že šlo o řízený způsob zabránění tomu, aby nebyla vůbec žádná možnost návratu k minulosti. Byla vytunelována Agrobanka, Banka Bohemia, Kreditní a průmyslová banka, Česká banka, AB banka, Union banka. Nedořešeny zůstaly ztráty z podivných převodů u Komerční banky nebo ČSOB. V době tzv. kuponové privatizace se tímto způsobem obohatili majitelé a manažeři například CS fondů (šlo o 1,3 mld. korun), investičních fondů Trend a Mercia (1,4 mld.), Koženého "Harvard" (14 mld.), investiční fond Consus (71 milionů). Sem patří i způsob, jak přišli k miliardovým majetkům pánové Mrázek, či Krejčíř, abych jmenoval ty, kteří se přece jen dostali do rozporu i s jinak přizpůsobenými zákony.

    Každý z nás zná nějaký ten příklad, kdy výklad slova svoboda je přizpůsoben tomu, aby byly legalizovány podivné transakce, aby některým lidem bylo umožněno se obohatit na úkor druhých, aby dokonce takové situace umožňovaly zákony. Jen připomínám, že na konci roku 1989 byla ČSSR nezadlužena a hodnota národního majetku ve výrobních prostředcích byla 2,7 bilionu Kčs. Situace dnes je taková, že většina národního majetku je prodána a ČR má oficiální státní dluh přes jeden bilion Kč, který dále roste. A ani to jim nestačí. Propadlá Topolánkova vláda ve svém tzv. reformním balíčku připravovala dokonce oficiální tunel , jímž se měla stát změna statutu fakultních nemocnic na akciové společnosti, což byl první krok k jejich privatizaci a vytunelování, zdravotních pojišťoven, na něž by měla směřovat i část vybraných prostředků ze zdravotního pojištění či celého důchodového systému, jenž by tak umožnil nově vytvořeným soukromým pojišťovnám se obohacovat na úkor státu a klientů.

    A tak má ona svoboda v České republice své podivné limity. Není totiž plnou svobodou pro každého občana. Jen pro některé. Ti skutečně žijí v absolutní svobodě a beztrestně na úkor většiny těch druhých méně svobodných a ekonomicky téměř zcela nesvobodných. Ale otroky se lidé velmi neradi stávají. To by měl mít na paměti každý, kdo na podzim půjde k volbám.

    autor: Vojtěch Filip

     

    Náhledy fotografií ze složky Svět okolo nás

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář