KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Dolejš: Levice nevystačí s pouhou obranářskou strategií

    27. 8. 2009

    ObrazekSprávná terapie důsledků světové finanční krize v regionu střední a východní Evropy předpokládá správnou diagnózu. Krize sice vznikla jako hypoteční krize v USA, ale má globální charakter a hlubší strukturální příčiny. Nejde o běžnou cyklickou krizi. Někdy se mluví o paralele s Velkou depresí po roce 1929, v mnohém ale spíše připomíná krizí z roku 1873, která otevírala cestu k státně monopolní éře. Pokud jde o propad výroby a nezaměstnanost tak zdaleka nedosahujeme dnes hodnot z 30. let. Tato ohlížení někdy potvrzují, že často myšlením tkvíme v minulém století.

     
     

    Krize se šířila z USA finančními kanály, a proto prvotně šlo o stabilizaci finančního sektoru. Tomu odpovídal aktivismus vlád a centrálních bank nejvíce zasažených zemí. Následně ale došlo ke smrštění trhů a to mělo dopad zejména na exportující země. Opatření přijatá v první vlně krize mohou vyvolat další problémy. Proto se nyní prognostici dohadují, zda krizový hospodářský vývoj bude probíhat po křivce L či po křivce W (po mírném oživení přijde druhá vlna).

     
     

    Snaha ochránit finanční sektor a předejít opětnému vzniku bublin z nadprodukce virtuálních peněz otevřela otázku regulace kapitalismu. Jedni mluví o regulační panice, jiní o regulační revoluci, znovu je diskutován teoretický odkaz nejen K. Marxe ale i J. M. Keynese. Český prezident Klaus v rámci těchto debat vytkl francouzskému prezidentovi Sarkozymu, že neusiluje o nový kapitalismus, ale o starý socialismus. Určitě nelze propadat pouhému antikapitalistickému mesianismu - kapitalismus zdaleka nekončí, jeho budova je ještě schopna přestavby. V každém případě lze ale nyní mluvit o krizi řízení financializace globálního kapitalismu.

     
     

    V jak hluboké krizi je tzv. washingtonský konsenuus a zda se ujme výzva za novou finanční architekturu světa (minimálně reforma brettonwoodských institucí), ukáže čas. v podstatě šlo o 20 let fungující systém po rozpadu bipolárního světa. Vedle otázek strukturální transformace trhů jsou totiž předmětem sporů regulační standardy a otázka integrace regulačních institucí. Součástí debat o globálním intervencionismu jsou globální daně a větší tolerance ve věcech veřejné podpory v ekonomice. Se starými recepty však nevystačíme, pod vlivem krize se posune ekonomická teorie i praxe.

     
     

    Pokud jde o situaci v Evropě, k nám přišla krize později, ale zejména v eurozoně měla hlubší dopad a také zřejmě déle vydrží. Ve východní Evropě se dokonce objevil strašák státních bankrotů. Na území jednotného trhu EU je problém užší koordinace fiskální a měnové politiky. EU také nechce poskytnout tak mohutnou peněžní injekci jako USA. Krizí zasažené země volají po méně rigidním výkladu Paktu růstu a stability a je pravda že většina zemí EU kritérium tříprocentního deficitu na HDP nedodrží.

     
     

    Uvolněné peníze však nelze lít do černých děr a spustit neřiditelnou dluhovou spirálu. Nestabilita eura a nefunkční řízení evropských politiky by mohly vést k dezintegračním tendencím. EU není ani připravena na větší integraci sociálních politik, to je i bariérou dalšího rozšiřování EU. Bohužel, spíše negativistická diskuse kolem Lisabonské smlouvy ukázala, že levici chybí pozitivní řešení. Nabízí jen ideologické vize bez konkrétních projektů prosaditelných v širší alianci.

     
     

    Krize otevírá cestu ke změně, ekonomika nebude stejná jako před krizí. Její adaptace na krizi nebude bezbolestná a může trvat až 10 let. Snaha o znárodňování ztrát může vést k řadě nespravedlivostí. Na druhou stranu levice nevystačí s pouhou obranářkou strategií. Odbory nemohou bránit změnám dělby práce a udržet beze změny staré a neperspektivní obory. Bolestivě se to promítne např. v oblasti automobilového průmyslu. Odbourání daňového a mzdového dumpingu vede k tomu, že investoři se posouvají dále na východ.

     
     

    Proto je důležité hledat jiné faktory udržitelného rozvoje. Přiměřená míra deficitu může uvolnit peníze na podporu koupěschopné oktávky, obranu veřejných služeb a kvality lidského kapitálu. Také jde o investice do infrastruktury, energetické bezpečnosti včetně zelených technologií. Perspektivní je nepochybně ekonomická demokracie jako forma socializace, zájem zaměstnanců o to převzít ohrožené podniky je nízký. Krize odhalila slabost nabízených levicových receptů a potvrdily to i volby do Evropského parlamentu, když místo levice spíš zesílily fašizující síly. Čeká nás složité období, kdy bude třeba se zbavit balastu stereotypů a propracovat to, co levici může spojovat a především orientovat v nadcházejících změnách. Levice by konečně měla vstoupit do 21. století.

    autor: Jiří Dolejš, místopředseda Rozpočtového výboru PS PČR
     

    Náhledy fotografií ze složky Demonstrace proti US radaru v Praze 31.1.2009

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář