KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

 • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
 • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

  ...

  Rychlé info

  2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
  8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
  1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

  Koutek poezie

  Mějme je rádi

  Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
  Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
  Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
  Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
  Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
  Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
  Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
  Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
  Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

  Sociálně právní poradna KSČM

  poradna@kscm.cz

  Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
  Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
  •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
  •občanské právo
  •pracovní a správní právo
  •sociální problematika
  •zdravotní problematika
  •bytová problematika
  •školská problematika,
  sociálně patologické jevy
  dětí a mládeže
  •genderová problematika
  •ekologická problematika
  •finanční poradenství
  •bezpečnostní problematika
  •zemědělská problematika
  S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
  Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


  Priority volebního programu KSČM

  * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

  * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

  * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

  * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

  * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

  * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

  * Společnost vzdělání a kultury

  * Šance pro mladé na kvalitní život

  * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

  * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


  Karel KRYL

  Karel Kryl

  Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

  Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

  Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

  Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

  Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

  Jdi na obsah Jdi na menu
   

  Dá Praha 1,9 miliard pro potřeby mateřských škol?

  7. 11. 2011

  V médiích se objevil návrh radního Prahy pro sociální záležitosti Petra Dolínka (ČSSD), kterým chce nějakou formou účtovat za pobyt bezdomovců v Praze ostatním krajům, podle toho odkud tito lidé pocházejí. Jeho návrh připouští návrat jisté formy domovského práva. Podle údajů z magistrátu míří do Prahy nejchudší lidé z Moravskoslezského, Ústeckého a Středočeského kraje. Mají tvořit minimálně třetinu všech lidí bez domova v Praze. Na jednu stranu jde o posun opouštějící předchozí názory Jiřího Janečka (ODS), jenž přišel s návrhem bezdomovce odvézt za město do speciálního městečka. Teď naopak vedení města zkusí lidi bez domova rozptýlit do většího počtu městských částí Prahy. Pořád se toto vše však točí kolem postojů poslankyně za ODS Ivany Řápkové.

  Je to zajímavá myšlenka, ze Středočeského pohledu až dost inspirující. Osobně jako krajský zastupitel bych byl pro to účtovat Praze za pobyt starších lidí, kteří využívají domovů důchodců ve Středních Čechách, těch domovů, které jsou z poloviny obsazeny lidmi z Prahy. Dlužno podotknout, že pravice je předtím nestavěla a jiná pravice a třída, jejíž zájmy zastupuje – majitelé domů – cíleně sociálně čistí Prahu neúměrným růstem nájemného.

  Mladí také volí pravici. Je zajímavé, že v průzkumech se ti z nich, kteří mají dluhy, a žijí od koruny ke koruně, z kapsy do kapsy, k ní hlásí také a současně s tím do tzv. střední třídy. Být stylový je také s dobou, proč ne. Jejich potřeby bydlení jsou naplňovány mimo jiné formou satelitních městeček postrádajících genius loci, postrádajících hlavně intimitu proklínaných panelových sídlišť, kdy si obyvatel nemůže ani plivnout pomalu z okna, když to končí sousedovi na garáži… Výsledkem je, že Středočeský kraj má jako jeden z mála příznivou populační křivku, danou vystěhovalectvím řady lidí z Prahy.

  Výsledkem toho všeho jsou však zvýšené nároky na rozpočty měst a obcí. Pominu-li neuvážený rozprodej obecních pozemků a povolení developerských projektů bez dohod o vypořádání komunikací a příspěvku na infrastrukturu obcí, fakt, že řada lidí není v novém bydlišti přihlášena, nemůžu již opomenout, že je zvýšené míře vystavena odpovědnost kraje. Toho kraje, kterému posměšně říkají levicový v čele s Rathem a komunisty. V zájmu kraje zůstává i nadále podpora sítě obecních školek s možností financování z Fondu rozvoje obcí a měst (FROM). Tato fondová podpora je v rámci krajů ojedinělá, a podle Kalouska a Starostů v zastupitelstvu se na kraji plýtvá, no posuďte sami.

  V roce 2009 byly z FROMu podpořeny základní školy částkou 85,925 mil. Kč a mateřské školy částkou 48,462 mil. Kč. A v roce 2010 bylo přiznáno základním školám 75,723 mil. Kč a mateřským školám 70,774 mil. Kč, letošní rok ještě není uzavřen. Další prostředky dostaly obce a města v kraji z Regionálního operačního programu, například koncem srpna a začátkem září letos děti usedly v nových třídách spolufinancovaných z dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy, dotace na těchto 19 projektů činí téměř 300 milionů Kč. Od svého počátku, tedy od roku 2007, spolufinancoval ROP Střední Čechy desítky projektů škol a školek v hodnotě téměř 1,5 miliardy Kč. To do toho nezapočítávám výdaje z komunálních rozpočtů mimo dotací. Tak v posledních letech, kdy na kraji „vládne“ levice, dochází přes Kalouskovy škrty ke zvyšování počtu míst v mateřském školství mnohem rychleji, nastartovaný trend to ale ještě nezastavilo. Dle statistik sice vychází vysoký počet neumístěných dětí, ale ne vždy je tomu tak, mnohé jsou nakonec umístěny jinde, přesto je problém třeba víc než intenzivně řešit.

   

  Počty nevyřízených žádostí při zápisu do MŠ podle aktuálních statistik.

  MATEŘSKÉ ŠKOLY

  Školní rok

  Celkem dětí

  Počet MŠ

  Nevyřízené žádosti

  Obecní, krajské

  soukromé

  církevní

  2003/2004

  30486

  604

  6

  2

  975

  2004/2005

  30813

  601

  6

  2

  1282

  2005/2006

  31103

  603

  6

  2

  1532

  2006/2007

  32140

  608

  8

  2

  2253

  2007/2008

  33306

  611

  9

  2

  3782

  2008/2009

  34833

  609

  11

  2

  4502

  2009/2010

  36406

  617

  15

  2

  6679

  2010/2011

  38895

  622

  24

  2

  8523

  2011/2012

  42175

  636

  30

  2

  9485

    Pozn. Změna počtu soukromých MŠ ve školním roce 2010/2011 je dána změnou počtu zapsaných subjektů v průběhu školního roku.                               Zdroj: UIV Praha

   

  Při výstavbě montovaných školek vychází investiční náklady na zhruba 200 tis. Kč a jedno dítě při výstavbě nového objektu, při rekonstrukcích jsou tyto náklady nižší. Z výpočtu tak vyplývá, že Praha dluží v případě mateřských škol Středním Čechám necelé dvě miliardy korun. To je účet, který už vystavila pro případné dořešení počtu míst v mateřských školách. Je to účet za nerozvážnou politiku pravicových vlád a rušení systému předškolního vzdělávání. Kam máme, pane radní Dolínku, poslat fakturu za pohledávku? Rozhodně vůbec tento stav nevyřeší situace, kdy si Praha bude své sociální a jiné problémy vyvážet za své hranice. Totéž platí třeba i o městském obchvatu. Ona v Čechách není otázka pravicovosti o liberalismu či hodnotách svobody, ale o pohodlnosti a sobectví a toho jsou někteří představitelé hlavního města víc než příkladem.

   

  Zdeněk Milata, krajský zastupitel

   

  Náhledy fotografií ze složky Život za První republiky 1918 - 1938

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář