Upálení studenti v ČR 2003
Upálený středoškolák Zdeněk Adamec
Zdeněk Adamec z Humpolce, který se upálil ve čtvrtek 6. března 2003 ráno na pražském Václavském náměstí na terase Národního muzea. Na chodníku, kam dopadlo nešťastníkovo hořící tělo kousek od ležícího dřevěného kříže, který v dlažbě před fontánou připomíná památku Jana Palacha, se občas objeví květiny.
Upálený vysokoškolák Roman Mášl
V noci z 1. na 2. dubna 2003 se upálil také 21letý vysokoškolák Roman Mášl z Prachatic. Na Karlovarské třídě v Plzni se krátce po půlnoci polil ředidlem a technickým benzínem a pak se zapálil. V době příjezdu záchranky už mu nebylo pomoci. Policie našla na koleji, kde bydlel, dopis na rozloučenou.
"To, co mladý muž v dopise uvádí jako důvod sebevraždy, se dá shrnout do jedné věty - byl nespokojený se současným stavem naší společnosti," uvedl mluvčí plzeňských policistů Petr Kovář.
Mladík se upálil na parkovišti před internátem pro studentky Střední zdravotnické školy. Jedna z nich celou tragédii sledovala z okna. Roman Mášl tam běhal asi dvě nebo tři minuty a pak upadl a zůstal ležet na zemi. Vychovatelka s vrátným mezitím vyběhli ven, ale už to nemělo cenu, popisovala otřesená dívka.
Mladík byl studentem pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. "Studoval druhým rokem na pedagogické fakultě, obor němčina - dějepis pro základní školy," řekla ČTK mluvčí univerzity Jarmila Smazalová. Mladík z jižních Čech podle ní patřil k výborným studentům a s učením neměl problémy.
Podle spolužáků Romana silně ovlivnila válka v Iráku. "Pořád dokola nadával na zabíjení v Iráku i na Američany." Roman patřil k dobrovolným záchranářům. "Tím úplně žil," potvrdila jedna ze spolužaček.
Klaus vyzval mladé lidi, aby se neupalovali
V České republice vládne demokracie a zejména mladí lidé se nemusejí upalovat proto, aby vyjádřili svůj názor. V otevřeném dopise to uvedl prezident Václav Klaus. "Všechny tyto zoufalé činy mají, zdá se, leccos společného," poznamenal k sérii tragických sebevražd.
Čin vypovídá o stavu celé společnosti
Psychologové vidí za veřejným upálením devatenáctiletého studenta Zdeňka Adamce z Humpolce jeho snahu sdělit společnosti zprávu o jejím stavu. Už jenom proto, že zvolil vzácný způsob sebevraždy a tak symbolické místo - hořící dopadl u památníků Jana Palacha. I i kdyby se u Adamce jednalo o psychickou nemoc, jeho čin přesto vypovídá o stavu celé společnosti.
Je smutné, že o upálených z roku 2003 se v našich médiích mlčí. Čest jejich památce!
"Člověk má hořet láskou, ne plamenem smrti.“ Nezapomínejme a bojujme za skutečnou demokracii, ať už to nikdo nikdy neudělá!