KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Soumrak dvacetileté okupace Afghánistánu: Američtí vojáci vyslaní zabíjet a umírat - k čemu?

    24. 8. 2021

     

    Michaelu Davisovi bylo 11, když válka v Afghánistánu začala, 19, když narukoval do americké armády a 21, když dorazil do afghánské provincie Wardak jako příslušník bojové ženijní jednotky, pověřené hledáním improvizovaných výbušných zařízení (improvised explosive device; IEDs).

    „Přišel jsem z opravdu malého městečka uprostřed Washingtonu (státu; pozn. překl.) z dělnického zázemí. Neměl jsem kam jít; poflakoval jsem se ve škole a neměl jsem vysokoškolskou budoucnost,“ vysvětlil. „Nechtěl jsem trčet na farmě. Vstoupil jsem (do armády) v roce 2009, přesně uprostřed kolapsu bydlení.“

    Davisova zkušenost je typická pro to, co kritici americké zahraniční politiky označují za „ekonomický koncept“. Vysvětloval: „Mám spoustu přátel, kteří jsou zlomení v tom smyslu, že moc pijí nebo jejich těla (zůstala zlomená z nesnesitelné práce). Někdy na farmě pracujete 15 hodin denně a nejsou to žádné přesčasy… Ve Franklin County, kde jsem vyrůstal, byly opiáty určitě součástí (toho, k čemu se lidé obraceli). Tvrdě pracuješ a jdeš domů a bolí tě to, takže piješ nebo děláš cokoliv.“

    Davis vzpomínal: „Můj táta byl v armádě přede mnou a budiž mu ke cti, že mi řekl: ,nedělej to' - a je to super konzervativní jedinec. Ale můj myšlenkový proces byl takový, že můj život nikam nevede a armáda je cesta ven.“

    Vojenští náboráři si jsou tohoto dilematu, jemuž čelí tolik mladých lidí, dobře vědomi. „V sedmnácti mě poslali do školy pro problémovou mládež,“ řekl Davis. „Byla ultrapravicová a náboženská. [Ve škole] jsem zpočátku mluvil s náborářem námořní pěchoty, který mluvil s lidmi, kteří jsou ve ‚špatné stopě‘.“

    I když trvalo několik let, než si Davis začal vytvářet protiválečné politické přesvědčení, svého rozhodnutí vstoupit do armády okamžitě začal litovat. „Když je ti osmnáct a procházíš základním výcvikem a vidíš kolem sebe všechny ty lidi, kteří jsou jen zbití a zlomení, začneš o tom pochybovat. Když je vám 21, jdete do Afghánistánu, pošle vás do války a vy si říkáte: ‚Co jsem si myslel?‘, a je jen [na] tři roky.“

    Příchod do „věčné války“

    Úkolem Davise a jeho spolubojovníků z ženijní jednotky bylo „vyjet před ostatními jednotkami, dokonce i před pěchotou, a my jsme běhali po stejných trasách den za dnem, týden za týdnem. Měli jsme tam jít a chodit po horách a procházet vesnicemi. Šlo hlavně o demonstraci síly a o to najít IED.“

    Davis přijel v klidnějších zimních měsících, ale řekl: „Když přišlo jaro, bylo to jako kopanec do zubů. Během tří měsíců, co jsem tam byl, jsem ztratil pár opravdu dobrých přátel.“

     

    Nevraživost mezi řadovými vojáky, většinou z dělnické třídy, a jejich důstojníky, kteří pocházeli z bohatších poměrů, byla hmatatelná. Davis si vzpomněl, že důstojníci „se tvářili ,víme to lépe než vy‘. Byl jen jeden člověk s vyšší hodností, který neměl vysokoškolský diplom... Kdokoli nad poručíkem nebo kapitánem udělal spoustu špatných rozhodnutí. To je to, co mnoho z nás (řadových vojáků) bolelo nebo zraňovalo.“

    Danny Sjursen, kapitán velící jednotkám americké armády po boku jednotek afghánské armády a policie přibližně ve stejné době, kdy byl Davis nasazen do války, si všiml podobného jevu. Sjursen řekl: „Měl jsem plus mínus 100 vojáků; 95 z nich byli odvedenci. Možná pět mělo vysokoškolské vzdělání. Z nich bylo o něco více venkovanů (…). Nemluvili stejným jazykem jako důstojníci, zvlášť když byli povýšeni.“

    Sjursen, nyní ředitel Eisenhowerovy mediální sítě, vystudoval elitní vojenskou akademii Spojených států ve West Pointu, ale proti radám svých instruktorů si vytvořil úzké vztahy s naverbovanými vojáky pod svým velením.

    „Oni [vojáci] nikdy neviděli smysl [války]… doslova měli pocit, že jejich největším nepřítelem není Tálibán, ale ctižádostiví plukovníci a generálové.“ Sjursen dále poznamenal: „Nejsou to žádní levičáci - spousta z nich jsou v podstatě Trumpovi příznivci. Ale vysmáli by se komukoli, kdo by řekl: ,Odvedli jste tam skvělou práci.‘“

     »Buďte vším, čím být můžete«

    „Moje základna byla napadána po celých 365 dní“ během celoročního nasazení, vysvětlil Sjursen. „Jedna z nejvíc frustrujících věcí byl pocit, že na základě roku, který jsme tam strávili, nedojde k žádné smysluplné změně,“ řekl Sjursen. „Tři z mých vojáků byli zabiti a 32 dalších nějakým způsobem zraněno. To je 35% obětí, to je hodně... a kdo ví, kolik jsme jich zabili?“

    U většiny vyšších důstojníků však očividná marnost konfliktu ustoupila individuálním kariérním ambicím. Sjursen vzpomínal, že mnoho vysoce postavených velitelů, s nimiž se setkal, „mluvilo v otřepaných frázích. Učili je to dělat. Neměl jsem pocit, že by byli pro misi nadšení. Jsou to profesionálové.“ Válka byla v jistém smyslu pro ctižádostivé důstojníky obnovovacím cvičením. „Pokud jste měli bojové velení, je to pro vaši kariéru velmi dobrá věc. A pomohlo, když bylo hodně agresivní.“

    Mezitím byli vojáci jako Davis zraněni nebo zabiti. „Byl jsem tam jen šest měsíců, než mě samotného zasáhli,“ řekl Davis. „Cesta, kterou jsme pravidelně procházeli, byla vyhozena do povětří, takže jsme museli odklízet trosky. Vybuchla bomba, já si zlomil obě nohy a kotníky a šest měsíců jsem byl na vozíku.“

    Když se Davis zotavoval v národním vojenském lékařském středisku Waltera Reeda, obrátil se proti válce. „Ve Walteru Reedovi vás trochu podporují, ale připadá mi to jako divadlo. Pohybujete se kolem spousty lidí, kterým chybí ruce a nohy, a v tu chvíli se tak nějak ptáte »Proč?«

    Během zotavování viděl na BBC zprávu, která ukazovala, jak byla oblast země, do které byl vyslán, postoupena Talibanu. „Proč tu sakra vůbec jsme?“ Davis vzpomíná, jak v nemocnici přemýšlel a zpochybňoval „systém, který vás staví na piedestal, a jakmile se něco změní, prostě na vás zapomenou“.

    Dnes je Davis zapřisáhlým protiválečným a socialistickým organizátorem ve svém domovském státě Washingtonu. Když byl Davis dotázán, co by řekl mladému člověku ze svého města, který uvažuje o tom, že by vstoupil do armády jako on, odpověděl: „Samozřejmě bych mu řekl, aby to nedělal. Ale jak to chceš říct někomu, kdo už nemá šanci na nic jiného? Takže je opravdu těžké to říct.“

    „Není to ‚Buď vším, čím můžeš být‘,“ namítl Davis s odkazem na oblíbený náborový slogan armády. „Je to ‚dívat se, jak lidé bezdůvodně umírají‘.“

    Walter Smolarek je novinář a aktivista žijící ve Filadelfii.

    Zdroj: Globetrotter

    https://www.newsclick.in/twilight-afghanistan-20-year-occupation-US-soldiers-sent-kill-die-what

    překlad Vladimír Sedláček

     

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář