KSČM***Nymbursko jako na dlani

Ke stažení

  • Likvidace cukrovaru Hrochův Týnec v obrazech ke stažení ZDE
  • "Ať žije vláda! . . . . . Ale za svoje."

    ...

    Rychlé info

    2. 3. 2023 od 16 hodin beseda v Malém sále s Kateřinou Konečnou a dalšími
    8. 3. 2023 od 14 hodin okresní oslava Mezinárodního dne žen
    1. 5. 2023 okresní oslava 1. Máje Nymburk od 10 hodin

    Koutek poezie

    Mějme je rádi

    Každý roku začátek, ohlédnem se nazpátek. Abychom si byli jistí, že nejsme jen pesimisti.
    Máme vládu, prezidenta, každému z nich roste renta. Správně jsme se snažili, tak nám všechno zdražili.
    Byli přitom spravedliví. Jenom hlupák se jim diví. Proč chudákům přidávat? Stejně budou nadávat.
    Podle vlastní logiky volí prvky taktiky. Snadněji se přece postí, ten kdo nemá všeho dosti.
    Proto dají sami sobě v této lidsky těžké době. Nač jsou lidu hmotné statky? Zbytečně by dělal zmatky.
    Rádi nesou tíhu moci a činí tak ve dne v noci. Jen když mohou svému lidu přinést v žití trochu klidu.
    Vzali by i větší věno. Bohužel. Je dokradeno. Heslo však zní: „Nepřestat. Chudé lidi potrestat.
    Když nebudou mít žádnou sílu, těžko vyhrabou se z jílu“. A tak mocní svojí pílí míří směle k svému cíli.
    Řekněte. No není hezká, cesta do prdele Česká?

    Sociálně právní poradna KSČM

    poradna@kscm.cz

    Naši odborníci se budou snažit zareagovat na vaše dotazy nejpozději do 7 pracovních dnů.
    Nabízíme vám poradenství v těchto oborech:
    •lidská práva a sociálně právní ochrana dětí
    •občanské právo
    •pracovní a správní právo
    •sociální problematika
    •zdravotní problematika
    •bytová problematika
    •školská problematika,
    sociálně patologické jevy
    dětí a mládeže
    •genderová problematika
    •ekologická problematika
    •finanční poradenství
    •bezpečnostní problematika
    •zemědělská problematika
    S důvěrou se obracejte na odborníky KSČM.
    Upozornění: Tato občanská poradna nemůže v žádném případě nahrazovat kompetence orgánů státu nebo plnit úlohu arbitra.


    Priority volebního programu KSČM

    * Práce pro všechny za spravedlivou mzdu

    * Žádná tolerance k omezování sociálních jistot, důstojný život i pro seniory

    * Investice do lidí, vědy a nových technologií jako základ boje proti krizi

    * Zdravé životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, regulace trhu

    * Bezpečí pro občany, spravedlivý trest za každé bezpráví

    * Demokracie a lidská práva – KSČM pojistkou demokracie

    * Společnost vzdělání a kultury

    * Šance pro mladé na kvalitní život

    * Rovný přístup k informacím a rozvoj informačních technologií

    * Život v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek


    Karel KRYL

    Karel Kryl

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes na dělali zrádce.

    Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

    Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

    Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

    Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

    Jdi na obsah Jdi na menu
     

    Mléko jako ekonomický problém Evropské unie

    16. 10. 2009

    ObrazekMnoho představ popřevratového období brzy vzalo za své. Mezi ně patřily i názory (zejména mladé generace), že mléko jako potravina není hodno nové doby a že ho plně nahradí barevné sladké vody.

    Ale stará pravda, že člověk patří do říše savců a proto mléko potřebuje, se brzy potvrdila. A proto se mléko vyrábělo a vyrábět bude i v budoucnosti. Aby se uspokojila masová spotřeba, je tento produkt samozřejmou součástí výrobních programů zemědělských podniků různých velikostí i právních forem. Tak je to ve všech zemích EU a nejenom zde. Vyrábí se proto, aby se prodávalo. Máme proto co činit s výrobou, odbytem, náklady, cenami, ziskem, ale i ztrátou. V kapitalistické ekonomice se za normální považuje stav, kdy dobře hospodařící podnik prodává své výrobky za ceny, které jsou vyšší než jeho výrobní náklady. Realizuje tak zisk jako nezbytný předpoklad fungování podniku.

    A najednou jsme svědky toho, že je vše jinak. Svědčí o tom řada opakujících se protestů rolníků i v zemích, které v Evropě představují zemědělské velmoci. Paradox problému je v tom, že rolníci produkují to, co je v souladu s výrobními kvótami a co má odbyt (až na malé přebytky, jak slyšíme ze zpravodajství), co zajišťuje výživu půlmiliardové Evropy. Místo zisků ale rolníci hromadí ztráty. Vážnost problematiky je dána i tím, že se jedná o jednu z nosných komodit výrobních programů a proto i se značnými důsledky na ekonomiku podniků.

    Podle výběrového zjišťování v zemích EU představovala hodnota mléka a mléčných výrobků 37 procent hrubé živočišné produkce a 17 % hrubé zemědělské produkce. Ale nejde pouze o tento pohled. Mléko jako produkt zajišťuje podnikům pravidelný příjem peněz po dobu celého roku. Především ale chov skotu (jehož součástí je i chov dojnic) je jedním z pilířů historicky vzniklé zemědělské soustavy hospodaření a proto jeho omezování významným způsobem narušuje energetické i ekonomické vztahy mezi rostlinnou a živočišnou výrobou.

    V ekonomice už to tak chodí, že se ceny meziročně (ale i v průběhu roku) pohybují oběma směry. Děje-li se tak v rozpětí realizovaného zisku, mění se míra rentability, ale zisk je zde stále. Jakmile ceny klesají pod úroveň oprávněných nákladů, situace se mění kvalitativně. A to je tento případ. Nejvíce jsou postiženy ty podniky, které chovají nejvíce krav na jednotku půdy. U nás se chová na 100 ha necelých 15 krav, tj. o 15 % méně, než kolik je to v průměru EU25.

    Ale mezi našimi podniky jsou i v tomto směru značné rozdíly. Více chovají dojnice podniky právnických osob (18,14) než podniky fyzických osob (5,46). Nejvíce krav na 100 ha mají zemědělská družstva (21,43) a nejméně podniky fyzických osob velikosti nad 300 ha (4,36). Dopadá to na všechny, byť ten dopad není stejný. Neboť činí-li ztráta na jednom litru zhruba 2 Kč, lze si snadno spočítat, o kolik korun se jedná (průměrná roční dojivost se u nás pohybuje kolem 6300 litrů).

    Ale vztah cena - náklady není jediným problémem, o který se zde jedná. Mnoho našich podniků vložilo do modernizace farem pro chov dojnic velký kapitál. Jejich uvažování mělo všechny znaky strategického uvažování, o kterém se pojednává v seriózních učebnicích ekonomie. V těchto místech se přece mléko vždy vyrábělo, prodávalo a přinášelo větší či menší zisky - takto jistě všichni rozumně kalkulovali. Zdrojem investování byly i úvěry a ty se musí splácet. Nejsou-li zisky, všechno je jinak. Není to ani zapotřebí dále rozvádět.

    Radit našim rolníkům, aby se sdružovali do odbytových organizací a tím zvýšili svoji váhu při vyjednávání o odbytu, je jistě správné. Způsob, jak z toho ven, to asi nebude jediný. Není vyloučeno, že máme co činit se systémovým problémem společné zemědělské politiky EU. Proniknout do tajů vazeb výroba - odbyt - spotřebitel, do vztahů jednotlivých článků cesty od zemědělského prvovýrobce až po spotřebitele - to by asi měla být cesta, po které by se měli ubírat lidé, odpovědní za zemědělskou politiku u nás, ale především v Evropské unii.

    autor: Dimitrij Choma, emeritní profesor VŠE Praha; Josef Šenfeld, poslanec KSČM

     

    Náhledy fotografií ze složky Svět okolo nás

    Komentáře

    Přidat komentář

    Přehled komentářů

    Zatím nebyl vložen žádný komentář